Öne Çıkan Yayın

İş Süreçleri & İş Yaşamı XI - Hukuki Metinler

 Sözleşme hükümleri personellerin korunması açısından çok önem taşımaktadır. Sözleşmeler ile büyük her iki tarafta belirli sorumluluklar altına girerler. Bu sözleşmeler hukukun caydırıcı gücü ile korunur vaziyete gelmiştir. Her bir sözleşme içerisinde kesin hükümler ile taraflara imzalatılır ve tarafların sorumlulukları bu sözleşmelerde güven altına alınır. Hukuki boyutta düşündüğümüz zaman her işin bir pratik yolu yanında zorlayıcı bir aşaması da bulunmaktadır. Güncel tutumlar ve güncel olaylara yaklaşımlarda hukuk insanı güvence altına almayı kolaylaştırır. Yeni oluşumlar bu hukuki serüvenin oluşumlarını güncellese bile eski bir şekilde güvenceye alınmış olarak yer alır. İlk gün imzaladığınız metinlerden ömrünüz boyunca sorumlu tutulursunuz. Hukuki metinler daha çok tarafların çıkarımlarını korumak ve legal olarak iş süreçlerine zarar gelmemesi adına sabit kılınır. Yenilenen bir hukuk metni geçerliliğini sürdürürken eski hukuki metinlerde mevcudiyetini devam ettirmektedir. "Veri

Seçimlerimiz

 Bazı zamanlarda hayat bir şekilde devam ediyor diyebilmeyi hepimiz anımsarız. Bazen kuşku dolu bakışlarla bakarız dünyaya, kuşku dolu içimizde bir yığın meselemiz ve seçimlerimizin sonuçlarını yaşadığımız anlar olacaktır. Bazen insanlar hayatın götürdüğü yere doğru küçük adımlarla gidebiliyor. Bazı insanlar ise büyük adımların peşinde koşuyor bütün inanışı ile.

Büyük adımlarımız olması bir yandan avantajken belirli noktalarda ise dezavantaj yaratan süreçlere dönüşebiliyor. Bu iktisat teorilerinden "Fayda fonksiyonu" gibi, insan faydalanacağı şeylerden tüketir ve doyuma ulaştığı noktada daha az fayda elde eder, devam ettiğinde ise oranları hep zarar hanesine yazılır.  Fırsatlar ve fırsatları değerlendirebilmek biraz olsun bakış açısı ile de alakalıdır. Önümüze sunulan fırsatları bir şekilde kullanmaya ve onları hayatımıza adapte etmeye çalışırız.

Ancak zaman fırsatlarını her an size sunmayacaktır ve fırsatlar değerlendirilmesi gereken ufak detaylardır. Detaylar ve gerçeklerin yapısı birbirlerine benzerler. Her detay bir gerçeğin var oluşu sonrasında başlar. Gerçekleriniz ve fırsatlarınız bu noktada örtüşmesi gereken iki kalemdir. Gerçeklerimiz ve fırsatlarımızı kendimizin seçimleri belirleyecektir ve hayatın döngüsü içinde her gerçek bir fırsat yaratacaktır. Eğer fırsat döngümüzü her zaman iyi bir şekilde yönetmek istiyorsak bir şekilde gerçeklerimizi de iyi koordine edebilmeliyiz.

Fırsatların hep yanımızda olması bir açıdan mümkün olmasa bile kendi fırsatlarımızı yarattığımız seçimler oluşturabilmemiz lazımdır. Seçimlerimizin hayatımıza etkisi ve seçimlerimizde ki doğrusal yönelim bizlerin nasıl bir yönetişim sürecinden geçtiğini anlatacaktır. Seçimlerimizi objektif ve doğru bir şekilde yapabilirsek hayattan tat olabiliriz. Hayatımızda değiştiremediğimiz seçimlerimiz de olmalıdır ancak opsiyonlu bir değişim süreci içindeki dünya ile seçeneklerimiz çoğalmaktadır ve bu seçeneklerin birer adım yakınında olabiliriz. Seçimler ve kararlarımız bizlerin tercihleridir. Bizler ne kadar çok düşünür ve ne kadar kendimizi geliştirebilirsek fırsat yaratan çeyrek daireye yakın oluruz.

Opsiyonlar ve zaman içinde yaşadıklarımız seçimlerimiz de belirleyici roller üstlenebilseler de bizlerin seçimlerini değiştiremeyen duygu ve düşünceler içinde bulunmamız da hayatın bir getirisi olabilir. İnsan tercihlerini sınıflarken en öne vazgeçilmezlerini koymaktadır. Bir seçenek sizlere ne kadar aktive edici gelse bile o seçeneğin yarattığı unsurlar kafanızdaki düşünce yapısı ile uyuşmaz ve seçimlerinizi yansıtmaz ise ona bakış açınızda değişmeyecektir.

Kişisel blogum da son zamanlarda yazılarıma bakan sayısı olarak bir artış göstermekte ve bu beni fazlasıyla heyecanlandırıyor. Sizlerin bu bakış sayıları ve yazılarıma yaptığı görüşler benim için bir gelişim sürecini başlatıyor. Artık fazlasıyla "Her Gün Bir Yazı" parolasıyla çıktığım bu yolda heyecan ve disipline bir süreç duymaktayım. İlerleyen zamanlarda yeni konu ve görüşlerle karşınızda olmak ümidiyle.

Erol SÖĞÜT

Twitter: https://twitter.com/erolsogut
İnstagram: https://www.instagram.com/erolsogutofficial

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İş Süreçleri & İş Yaşamı VII - Teknoloji

İş Süreçleri & İş Yaşamı VI - Motivasyon

İş Süreçleri & İş Yaşamı VIII - Planlama