Öne Çıkan Yayın

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

 Dünya engelliler günü bugün ve ben de bir engelliyim, bir sürü zor koşullar altında bulunan insanlarız ve bu zor koşulları her defasında aşmak ve bunlarla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Kafamızda bir sürü sorun ve düşünce ile uğraşırken bir an olsun tereddüt etmeden insanlara yardımcı olmaya veya onlara kendilerimizi anlatmaya çalışıyoruz. Zor bir yaşam öyküsü barındırıyor yaşadıklarımız ve her defasında bir şeyler öğreniyoruz, öğrenmek bir ömür boyu sürecek bir döngü aslında ve yaşam öğretilerden ibarettir, siz ne kadar gelişmiş veya kendinizi ne kadar bilir kişi olarak hissetseniz bile bazı zamanlarda dünyayı kaldıraç kuvveti ile kaldıramazsınız. Gelişim ve öğrenme iç güdüsüne hep ihtiyacımız var ve hep ihtiyaç duyacağız. Madem yeri geldi söylemeliyim mesela bizlerin dışında engel guruplarında olan insanlar bulunmakta ve onların yaşadığı sorunlar bizlerden ayrı bir şekilde, her engel gurubunun sorun çektiği bir alan bulunmaktadır. Sorunlarımızı sizlere temas ettirmeden halletmeye

Kripto Banka Oluşumları ve Yönlendiriciliği

 ABD'nin güney ve kuzey Karolina eyaletlerinde kripto para çekilebilecek ATM'ler konulmaya başlanmış ve bu dünyada yaygınlaşacağa benziyor. Bitcoin bir yeni yatırım aracı olarak görülebilir ve adını devam ettirebilir mi bunu zaman gösterecek ancak benim üzerinde durmak istediğim nokta her şeyin yavaş yavaş dijital hale gelmesi, yeni yatırım araçlarının dünya üzerindeki etkileri ve yarattığı dönüşüm eğrisinin neler getireceğidir.

Tarih boyunca insanlar yatırım yapmaya ve belirli bir düzeni hayatlarında sağlamaya çalışmışlardır. Yeni geldiğimiz noktalarda yeni bir yatırım eğrisinin varlığından söz edebiliriz. Durumlar bir derece takip edilmeye çalışılsa bile şuanda dünya üzerinde yaklaşık CoinMarketCup'ın verilerine göre 5000 farklı çeşitte kripto para bulunmaktadır. Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto adı ile Bitcoin'i zamanında hayata sokmuş ve bu düşünce sadece 2008 yılında 9 sayfalık bir pdf dosyası ile hayat bulmuş. Bu isim sahte bir kullanıcı adı mı yoksa gerçek mi bilinmiyor ancak kuşkusuz ki insanların hayatında bugün bu dönüşümün yer aldığı fark ediliyor. Gün ne getirir ve neler götürür bilinmez ancak bu dönem gündemde olması onu özel kılıyor.

Kripto paralar güvenilir mi noktasında sorular sorabileceğimizi farkındayım, güvenilir ya da değil ancak şu var ki dünyanın bu yatırım araçlarına döneceği ve günden güne bu araçların artışı yani sayılarının çoğalışı bir gerçeklik taşıyor. Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi bir çok kripto para birimi var ve bunlar özellikle yatırım yapan beyinler tarafından çok gözdeleşiyor. Söylediklerim bir yatırım tavsiyesi ve yatırım fikri olarak algılanmamalıdır. Sadece biraz olsun sizlere dünyadaki dönüşüm hakkında kısaca bilgiler sağlamak ve incelediğim kadarıyla gelişen hayatın noktalarını anlatmak istiyorum.

Yakın zaman önce Elon Musk Tesla ile Bitcoin camiasına 1,5 milyar dolarlık yatırım yaptı. Güney Afrika'da doğan Musk bu yatırımını yaptığı zaman mutlaka bir gelecek hamlesi düşlemiş ve düşünmüştür. Hayatın kısa bir hamleler oyunu olduğunu hiç bir zaman unutmayalım ve dönüşümün her zaman gerçekleşebileceğini varsayalım.

Şuanda Bitcoin güvenilir mi diye hala beynimizi kurcalayan fikir ve görüşler var, bunu zaman gösterecek ancak dönüşümün gerçekleşeceği bir yapı olması nedeniyle bu yapıyı inceleme ve araştırma kararını aldığımı söyleyebilirim. Zaman hepimiz için yeni gerçekler doğuracaktır. Yatırımlarımızı yaparken araştırmalı ve değerlendirmeliyiz. Bakarsınız ileride kripto paraların bankaları olur ve her şey değişir.

Erol SÖĞÜT

Daha önce "Teknoloji" konu başlığında yazdıklarım:
Ülkemiz - Teknolojik Fikirler ve Robotik Gelişimler
Teknoloji - 50 Yıl Sonramız ve Ülkelerin Duruşları
Google Teknolojileri ve Teknolojik Hamleler
Teknolojik Robotlar ve İnsan Gücü
Teknolojik Gizlilik ve Kişisellik
Teknolojik Kişisellik
Teknolojik Yatırımlar ve Kilometre Taşları
İnsansı Robotlar
Teknoloji & Yaşam
Akıllı Teknolojiler - Dijital Marketler
Akıllı Teknolojiler
Yapay Zekalı İşler
İnsan ve Robotlar
Üretim & Ekonomi
Teknoloji Vadisi

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

100. Yılımız Gururla, Sevgiyle ve İlelebet

Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXVII / 2 - İyi ki Doğdun

Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXVI - Bugün Gel