Öne Çıkan Yayın

Teknoloji Vadisi II

 Her şey 3 Aralık 2021 Dünya Engelliler Günü ile başladı ve bir etkinliğe katıldım, etkinlikte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur YAVAŞ vardı, tabi ki içimden geçenler ile yazılarımın bulunduğu bir dosya ve kitabımı alıp yanına gittim. Çok güzel bir şekilde yazılarımı ve kitabımı aldı, dosyamdaki yazılar için "Yarın okuyacağım." dedi ve heyecanım kat ve kat arttı. Günlerden bugün 6 Aralık 2021 telefonum çaldı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından arandım. Bu yazılarımın incelendiğini ve geri dönüş için bana ulaşım sağladıklarının göstergesiydi, beni fazlasıyla sevindirdi ve heyecanlandırdı. Daha önce yazdığım ve dosyamda tam metni olan "Teknoloji Vadisi" başlıklı yazım hakkında bana ulaştıklarını ve görüşlerimi değerli bulduklarını ve öncesinde Teknoloji Merkezi projelerinin hayata geçtiğini ve çalışmalarının devam ettiğini, bu kapsamda 2. merkezin açılacağını bildirdiler. Bu değerli görüş alış verişi ve konuşma sonrasında

Kripto Banka Oluşumları ve Yönlendiriciliği

 ABD'nin güney ve kuzey Karolina eyaletlerinde kripto para çekilebilecek ATM'ler konulmaya başlanmış ve bu dünyada yaygınlaşacağa benziyor. Bitcoin bir yeni yatırım aracı olarak görülebilir ve adını devam ettirebilir mi bunu zaman gösterecek ancak benim üzerinde durmak istediğim nokta her şeyin yavaş yavaş dijital hale gelmesi, yeni yatırım araçlarının dünya üzerindeki etkileri ve yarattığı dönüşüm eğrisinin neler getireceğidir.

Tarih boyunca insanlar yatırım yapmaya ve belirli bir düzeni hayatlarında sağlamaya çalışmışlardır. Yeni geldiğimiz noktalarda yeni bir yatırım eğrisinin varlığından söz edebiliriz. Durumlar bir derece takip edilmeye çalışılsa bile şuanda dünya üzerinde yaklaşık CoinMarketCup'ın verilerine göre 5000 farklı çeşitte kripto para bulunmaktadır. Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto adı ile Bitcoin'i zamanında hayata sokmuş ve bu düşünce sadece 2008 yılında 9 sayfalık bir pdf dosyası ile hayat bulmuş. Bu isim sahte bir kullanıcı adı mı yoksa gerçek mi bilinmiyor ancak kuşkusuz ki insanların hayatında bugün bu dönüşümün yer aldığı fark ediliyor. Gün ne getirir ve neler götürür bilinmez ancak bu dönem gündemde olması onu özel kılıyor.

Kripto paralar güvenilir mi noktasında sorular sorabileceğimizi farkındayım, güvenilir ya da değil ancak şu var ki dünyanın bu yatırım araçlarına döneceği ve günden güne bu araçların artışı yani sayılarının çoğalışı bir gerçeklik taşıyor. Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi bir çok kripto para birimi var ve bunlar özellikle yatırım yapan beyinler tarafından çok gözdeleşiyor. Söylediklerim bir yatırım tavsiyesi ve yatırım fikri olarak algılanmamalıdır. Sadece biraz olsun sizlere dünyadaki dönüşüm hakkında kısaca bilgiler sağlamak ve incelediğim kadarıyla gelişen hayatın noktalarını anlatmak istiyorum.

Yakın zaman önce Elon Musk Tesla ile Bitcoin camiasına 1,5 milyar dolarlık yatırım yaptı. Güney Afrika'da doğan Musk bu yatırımını yaptığı zaman mutlaka bir gelecek hamlesi düşlemiş ve düşünmüştür. Hayatın kısa bir hamleler oyunu olduğunu hiç bir zaman unutmayalım ve dönüşümün her zaman gerçekleşebileceğini varsayalım.

Şuanda Bitcoin güvenilir mi diye hala beynimizi kurcalayan fikir ve görüşler var, bunu zaman gösterecek ancak dönüşümün gerçekleşeceği bir yapı olması nedeniyle bu yapıyı inceleme ve araştırma kararını aldığımı söyleyebilirim. Zaman hepimiz için yeni gerçekler doğuracaktır. Yatırımlarımızı yaparken araştırmalı ve değerlendirmeliyiz. Bakarsınız ileride kripto paraların bankaları olur ve her şey değişir.

Erol SÖĞÜT

Daha önce "Teknoloji" konu başlığında yazdıklarım:
Ülkemiz - Teknolojik Fikirler ve Robotik Gelişimler
Teknoloji - 50 Yıl Sonramız ve Ülkelerin Duruşları
Google Teknolojileri ve Teknolojik Hamleler
Teknolojik Robotlar ve İnsan Gücü
Teknolojik Gizlilik ve Kişisellik
Teknolojik Kişisellik
Teknolojik Yatırımlar ve Kilometre Taşları
İnsansı Robotlar
Teknoloji & Yaşam
Akıllı Teknolojiler - Dijital Marketler
Akıllı Teknolojiler
Yapay Zekalı İşler
İnsan ve Robotlar
Üretim & Ekonomi
Teknoloji Vadisi

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ülkemiz ve Yol Haritalarımız

Teknoloji Vadisi II

İş Süreçleri & İş Yaşamı XLII - Stratejistler ve Gelecek Döngüler