Öne Çıkan Yayın

Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXVII / 2 - İyi ki Doğdun

Resim
Tek şiir Kitabımdan bir şiirim... doğum günün kutlu olsun, iyi ki varsın, "Sen" çok özelsin.  "Aşk Bir Ömrün Hikayesidir." Daha önce yazdığım yazılar: Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXVII - İyi ki Doğdun Aşk'a Mektuplar Ses Ol Tam Sessizlikten Kalma Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXVI - Bugün Gel Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXV- Tek Değişmeyenim Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXIV- İsimsiz Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXIII - İki Kelime Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXII - Bazen Sadece Yazarsın Yıldızlara Bakarken 'Seni Sordum Yıldızlara' Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXI - Umut Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XX - Sen Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XIX - Konuşmaya İhtiyacım Var Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XVIII - Gel Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XVII - "Şiir" Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XVI - "Tek Bir Merhaba" Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XV - Saygı Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XIV - "Zamanlarım ve Sessizlik" Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XIII - "Ağlar Yalnızlığım" Aşk

Antropoloji - Yaşayış ve Düşünüşler

 Milyarlarca insan yaşamış dünya üzerinde ve milyarlarca hikaye geçmiş dünyanın başından, her insanın yaşadıkları birer deneyim olarak tarihe geçmiş. Değişik medeniyetler doğurmuş dünya kendi içerisinde ve değişik kurallar, yaşantılar, özgeçmişler, kimlikler, kişilikler ve düşünsel algoritmalar bırakmış. Dünyadaki her insan bir önceki neslinin bir göstergesi olmuş ve yaşayış yürüyüp gitmiştir.

Dünyada her insanın dünyaya geliş sebebi ve dünyayı anlamlandırması farklıdır. Kimisi bir şeyler yapmak adına gelir dünyaya, kimisi zevk ile yaşamak için gelir, kimisi sıkıntılarıyla büyür ve yaşar, kimisi sadece yaşar ve gider. Dünyadaki tüm yaşayışların bir değeri ve özü vardır ancak dünyadaki tüm hikayelerin bir teması mevcuttur, kader çeşitli şekillerde ağlarını tamamlayacak ve yaşayış devam edecektir. Dünyada her türlü düşüncenin bir anlamı ve çıkarımı mevcuttur. Herkes ama herkes bir amaç uğruna yaşayıp belirli noktalara ulaşmaya çalışır ve hayallerini gerçekleştirmeye çalışır.

Dünyadaki yaşayış hikayelerinden çoğu belirli noktalarda belirli bir algoritmaya sahiptir ve bu algoritma ile değişecek ve dönüşüm gösterecektir. Bir şeylere olan inancı ile insan büyür ve gelişimini tamamladığında kendisine özgü bir kimlik edinir. Yapabilecekleri sınırlı olmasına karşın insan en tepe noktada yaşamak ister hayatını. Bir şeyler olacaksa hep iyi bir şekilde yön bulmalı ve iyi şeyler gerçekleşmelidir. Yüreğinin yettiğince yaşamak isteriz hayatlarımızı, kimimiz yaşantılarımıza anlam katmak için çalışır ve bir prensip oluştururuz.

Planladığımız her şey bu dünya içindir ve insanlıklarımıza bir kişilik ekleme derdindeyiz... belirli noktalar içerisinde belirli hayallere sahip olabilir mi insanlar bunu zaman gösterecek ancak yapabildiklerimiz ile anılacağımız kesin bir şekilde ortaya koyuluyor. Bizden sonra adımızı ananlar bizlerin kimliklerinden çok neler yaptığımız ve yapabildiklerimiz ile ilgileneceklerdir. İnsan bilimi yıllardan beri bu oluşumları incelemekte ve sorularına cevap aramaktadır. Antropolojinin insanların yaşayış hikayelerinden ve insanların toplum olarak yaşayışlarından ders çıkartmak istemesi ve sorularına cevap araması bundandır. 

Antropologlar kültürel olarak insanları ve insan yaşayışlarını incelerken devrin temalarını ve o devrin olanaklarını da esas alarak düşünüşlerini şekillendirirler. Tarihi incelerken yaptığımız en büyük hatalardan biri o dönemin koşullarını ele almadan incelememizdir. Tarihi bir çıkarım elde edebilmek ve yaşayışlara anlam katabilmek için tarihi olayları o çağın ve o zamanın getirilerine yönelik incelememizde fayda bulunmaktadır.

İnsan ve yaşayışlar şekillenmeye devam ederken arkada neler bıraktıklarını ve arkalarında neler taşıması gerektiğini varsayımlar olarak karşılaştırmalıdır. Günümüz teknolojilerini kullanarak insanlarımız nereye kadar gidebilecektir bu soru da zaman içinde aydınlığa kavuşacaktır. Atalarımız ve insanlarımızın yaşayışlarına özenle bakarak kültürel mirasımız ile yeni aşamalarda ne tip şeyler başarabileceğimizi düşünmemiz gereklidir. Bir boşlukta yaşamanın kimseye bir faydası yoktur bu durumu inceleyerek en iyiyi ortaya koymalı ve zamana anlam katabilmeliyiz.

Bizler için tarih sayfalarında olumlu ifadeler yer bulmalı ve yaşamımız anlamlı olmalıdır. Bir düşünüşe anlam katmak zorundayız. Antropoloji yakın geçmişi incelediğinde bizim hakkımızda olumlu gelişmeler bulmalıdır.

Erol SÖĞÜT

Twitter: https://twitter.com/erolsogut
İnstagram: https://www.instagram.com/erolsogutofficial

Geçmiş dönemde toplum ve insan hakkında yazdıklarım:

Otokonrol & Tüketim Alışkanlıklarımız
Bir Yaşamak Meselesi Bu
Gelişim
Bizi Biz Yapan Noktalar
Bir İnsan Hikayesi
İnsan ve Toplum
Felsefe & Hayata Bakış
Kültürel Zaman
Seçimlerimiz
Güncelleme
Yapmak İstediklerimiz
Dünya ve Evren
Yaşlılar / Gençler
Hayat
Dahi Hayatlar
Sosyal Doku
Üretim ve Ekonomi
Eski ve Yeni
Roller ve Hikayeler
İnsan ve Hayat
Yenilik ve Çağ
Herakleitos "Değişmeyen Tek Şey Değişimin Kendisidir."Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Teknoloji Vadisi II

Ülkemiz ve Yol Haritalarımız

Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXVII / 2 - İyi ki Doğdun