Öne Çıkan Yayın

Teknoloji Vadisi II

 Her şey 3 Aralık 2021 Dünya Engelliler Günü ile başladı ve bir etkinliğe katıldım, etkinlikte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur YAVAŞ vardı, tabi ki içimden geçenler ile yazılarımın bulunduğu bir dosya ve kitabımı alıp yanına gittim. Çok güzel bir şekilde yazılarımı ve kitabımı aldı, dosyamdaki yazılar için "Yarın okuyacağım." dedi ve heyecanım kat ve kat arttı. Günlerden bugün 6 Aralık 2021 telefonum çaldı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından arandım. Bu yazılarımın incelendiğini ve geri dönüş için bana ulaşım sağladıklarının göstergesiydi, beni fazlasıyla sevindirdi ve heyecanlandırdı. Daha önce yazdığım ve dosyamda tam metni olan "Teknoloji Vadisi" başlıklı yazım hakkında bana ulaştıklarını ve görüşlerimi değerli bulduklarını ve öncesinde Teknoloji Merkezi projelerinin hayata geçtiğini ve çalışmalarının devam ettiğini, bu kapsamda 2. merkezin açılacağını bildirdiler. Bu değerli görüş alış verişi ve konuşma sonrasında

Teknolojik Yatırımlar ve Kilometre Taşları

Bilim ile düşünmenin ve teknolojik gelişimlerin kilometre taşları bu dönemde atılıyor, hemen hemen her geçen gün yeni teknolojik gelişmeler yaratan kısmen insan zekasının ve yapay zekanın birleşimleri esas alınarak yaratılan bu projelerde insanın dönüşüm süresi ve aklını ortaya dökmesi belirleniyor.

Geçen zaman içinde her şey ama her şey teknolojik gelişmelerden geçerek zamana uyarlanır hale getirildi. Artık evlerimizde bu son teknolojileri kullanıyor ve yaşamımıza uyarlıyoruz. Teknoloji ve yaşam döngüsü birbirleri ile uyumlu bir süreç izliyor. Dönüşüm yaşadığımız bu dünya beyinleri ve insan zekasını zorluyor.

Programlama dilleri ve yazılımlar geniş bir yelpazeden geleceğin unsurlarına ses veriyor ve teknolojik olarak hayatımızı yeni bir dünyaya çeviriyor. Yürütülen bu çalışmalar şimdilik insanların rahat etmesi ve konforlarını arttırmaları için yön buluyor. Gelecek düzenli hayatı düşündüğümüzde belki de bizler yerine çalışan makineler ve robotlar hayatımıza yön verecek. Yapay zeka teknolojilerinin akıllı hale getirilmesi ve elimizde tuttuğumuz telefon ve benzeri aygıtlara ulaşması bizlerin hayatlarında artık son derece anlamlı bir bütünlüğe ulaşmış iken bizlerin bu tutumlara hangi tarzda yön vereceği de ayrı bir tartışma konusudur.

Sosyal medya mecrasını çoğumuz kullanıyor ve artık fikirlerin paylaşıldığı bir mecranın hızla yön bulması söz konusu. Hepimizin ellerinde akıllı telefonlar ile sosyal dünya döngümüzü bu teknolojik aletlere sığdırmaya çalışmamız tam anlamıyla bir düşünce bütünlüğüne doğru gitmemize yer veriyor. Dünya bundan uzun yıllar sonra bu teknolojiler ile daha ne tür yenilikler üretecek bunu hepimize zaman gösterecek ancak gidilen noktaların çok güzel bir şekilde hayat bulduğu ve hayatımızda çeşitli şeyleri geliştireceği ortadadır.

Güzel bir uygulamanın hayata adaptesi ile uğraşan mühendis ve yazılımcılar teknolojik gelişmelerin devamını sağlamaya ve yenilik üretmeye devam ediyorlar. Çeşitli açlardan bu teknolojilere bakış açımız ve bunların hızlandırılması hayatımızı kesinlikle olumlu yönde etkileyecektir. Firmalar artık teknolojik yatırımlarına ev sahipliği yapıyor ve geliştirilebilir teknolojiler üzerinde çalışıyorlar. Her şey teknolojik hale geldiğinde çok farklı bir dünyaya döndüğümüzü göreceğiz.


Bir engelli olarak bu teknolojik gelişmelerin sürmesini ve yapı taşlarının hızlıca oturtulmasını destekliyorum. Son gördüğüm bir teknoloji beni fazlasıyla heyecanlandırdı. Dijital Trends hesabının paylaştığı bu scooter ile bu video bana bunun engelliler için kullanılabileceği ve akülü arabaların yerini alabileceği fikrini verdi.

Erol SÖĞÜTYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ülkemiz ve Yol Haritalarımız

Teknoloji Vadisi II

İş Süreçleri & İş Yaşamı XLII - Stratejistler ve Gelecek Döngüler