Öne Çıkan Yayın

Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXVII / 2 - İyi ki Doğdun

Resim
Tek şiir Kitabımdan bir şiirim... doğum günün kutlu olsun, iyi ki varsın, "Sen" çok özelsin.  "Aşk Bir Ömrün Hikayesidir." Daha önce yazdığım yazılar: Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXVII - İyi ki Doğdun Aşk'a Mektuplar Ses Ol Tam Sessizlikten Kalma Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXVI - Bugün Gel Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXV- Tek Değişmeyenim Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXIV- İsimsiz Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXIII - İki Kelime Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXII - Bazen Sadece Yazarsın Yıldızlara Bakarken 'Seni Sordum Yıldızlara' Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXI - Umut Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XX - Sen Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XIX - Konuşmaya İhtiyacım Var Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XVIII - Gel Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XVII - "Şiir" Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XVI - "Tek Bir Merhaba" Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XV - Saygı Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XIV - "Zamanlarım ve Sessizlik" Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XIII - "Ağlar Yalnızlığım" Aşk

Hayat Cumhuriyettir

Her saat farkında olmadan kutlarız cumhuriyeti aslında; her düşünüşümüzde, kendimizi her ifade ettiğimiz an, her bir şeyler yapmaya başladığımız zaman, bir sözümüz olduğunda ve söyleyecek bir lafa imza atarken... kadınlar, erkekler hepimiz hepimiz bir toplum olabildiysek bugün ve her geçen gün geleceğimizde seçimler yapabiliyorsak özgürce ve kimselere muhtaç olmadan omuzlarımız dik bir şekilde, belirleyebiliyorsak bizi yöneten kişileri unutmayalım ki bu bir özgürlük şarkısıdır. Özgürlük cumhuriyettir.

Özgürlük nedir bilir misiniz? Özgürlük hava gibidir, su gibidir ve özgür olamadığımız her saniyeyi içimizde bir boşa geçirilmiş an olarak sayabiliriz. Okumak çok önemlidir ve eğitim almak, eğitim görmek, eğitim vermek, eğitim her kaleminde hayatımızın her köşesinde karşımıza çıkacaktır. Eğitim alan biri önüne hedefler koyarken bir şekilde ulaşacağı hedeflere yollar oluşturur. Gözlemler yapar, hayatı ve onun içindeki bilgiyi edinir. İnsanlar bilgi edinmenin doğal hakkı ile yaşarlar. Bilgi cumhuriyettir.

Okula her başlayan genç ailesi ile beraber eğitim alabileceği kurumlara karar verebiliyor ve kendini geliştirmek istediği alanı seçebiliyorsa bu bir insanın hayatı ve geleceğini seçebildiğindendir. Bir kişi eğitim ile hayatını devam ettirir ve öğrenir, öğrenmelidir ve hayatında ona öğretilecek dersleri almalıdır. Bir kitabı okuduğumuzda yada bir işimize başlarken neler düşünebildiğimize karar verebiliyorsak ve kitaplarını okuyabileceğimiz kişileri seçebiliyorsak bu bir seçimin göstergesidir. Kişilik ve özgürce seçebilme hakkı cumhuriyettir.

Mustafa Kemal ATATÜRK boşuna okumaz binlerce kitabı ve boşuna sandıkların içine mermilerin yerine kitaplarını koydurtmamıştır. En büyük medeniyetimizin bilginin yolundan geçtiğini o lider görmeseydi eğer bizler şu an ne cumhuriyeti görebilir ne de yaşayabilirdik. Kadınımızın tarihten bugüne eski Türk toplumlarında bile yönetimde söz sahibi olduğunu düşünürsek bizlerin daha en başından bu eşitliği aklımıza ve kalbimize yazdığımız anlaşılacaktır. Özgürlük bir hayatın başka hayatları rahatsız etmeden düşüncelerini ve düşünüşlerini aktarmasıdır. Eşitlik cumhuriyettir.

Biz Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u alırken başarılar elde edeceğini düşündüğü ve planlarını bu şekilde incelikle tasarladığı bir toplumun evlatlarıyız. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u aldığında hiç bir şekilde düşünülmemiş bir fikir ile yola çıkmış ve gemilerini karadan yürütmüştür. Bu dahi fikir aslında biraz olsun bizlere düşüncenin önünde hiç bir engelin duramayacağını kanıtlar niteliktedir. Düşünce ve düşünebilmenin sınırları yoktur. Düşüncedir cumhuriyet.

Stratejiler çok önemlidir ve tarihte büyük roller oynamıştır. Bir strateji ve plan hayatı değiştirebilir ve tarihi oluşturabilir. Bugün seçimlerimizi yapabiliyor ve bizleri yöneten irademizi seçebilir durumdaysak bunu borçlu olduğumuz tek şey vardır ki o da fikirlerimizin, düşüncelerimizin bizlerin yaşayışında etkin rol oynayışıdır. Fikirler sizlere stratejileri getirir. Stratejiler fikirlerden doğar ve tarihe bakıldığında ismini altın harfler ile kazıyan tüm insanların iyi bir stratejisi olduğunu gözlemleriz. Cumhuriyet aynı zamanda bir yaşam stratejisidir ve yaşam düşünüşüdür. Cumhuriyeti anlamak için öncelikle bir stratejinin ne kadar güçlü bir şekilde çizilmiş olmasını anlamak gereklidir. Stratejidir cumhuriyet.

Bugün bir şeyin daha yıl dönümüdür, bu da yazılarımı sizlere ulaştırmak için yazmayı düşündüğüm ve sitemi hayata geçirdiğim tarihi işaret eder. Bir düşünen beynin zamana yazdığı küçük notlardır bu aslında ve küçük hayat çıkarımlarıdır. Bu ana dek bir yılda 282 yazımı yayınlandım. Cumhuriyet hayattır. Hayat cumhuriyettir. 2021 Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Erol SÖĞÜT


Yorumlar

  1. Cumhuriyetimizin hava su ne kadar degerliyse yaşamımızda .. o kadar degerli olduğunu pek güzel örneklerle vurgulamışsın .. sitenin de doğumgünü bugün nice binlerce yazılarını okumak zenginlesmek umuduyla kutlarim cömertliğine paylaşımına minnettarim SEVGİ VE IŞIKLA KALIN.. turgay

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Değerli yorumun ve beğenin için teşekkür ediyorum Turgay abim. Çok çok çok teşekkürler. :)

      Sil

Yorum Gönder

Sadece yazılarla ilgili mesajlar yayınlanabilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Teknoloji Vadisi II

Ülkemiz ve Yol Haritalarımız

Aşk Bir Ömrün Hikayesidir XXVII / 2 - İyi ki Doğdun