Öne Çıkan Yayın

Teknoloji Vadisi II

 Her şey 3 Aralık 2021 Dünya Engelliler Günü ile başladı ve bir etkinliğe katıldım, etkinlikte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur YAVAŞ vardı, tabi ki içimden geçenler ile yazılarımın bulunduğu bir dosya ve kitabımı alıp yanına gittim. Çok güzel bir şekilde yazılarımı ve kitabımı aldı, dosyamdaki yazılar için "Yarın okuyacağım." dedi ve heyecanım kat ve kat arttı. Günlerden bugün 6 Aralık 2021 telefonum çaldı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından arandım. Bu yazılarımın incelendiğini ve geri dönüş için bana ulaşım sağladıklarının göstergesiydi, beni fazlasıyla sevindirdi ve heyecanlandırdı. Daha önce yazdığım ve dosyamda tam metni olan "Teknoloji Vadisi" başlıklı yazım hakkında bana ulaştıklarını ve görüşlerimi değerli bulduklarını ve öncesinde Teknoloji Merkezi projelerinin hayata geçtiğini ve çalışmalarının devam ettiğini, bu kapsamda 2. merkezin açılacağını bildirdiler. Bu değerli görüş alış verişi ve konuşma sonrasında

Hayat Cumhuriyettir

Her saat farkında olmadan kutlarız cumhuriyeti aslında; her düşünüşümüzde, kendimizi her ifade ettiğimiz an, her bir şeyler yapmaya başladığımız zaman, bir sözümüz olduğunda ve söyleyecek bir lafa imza atarken... kadınlar, erkekler hepimiz hepimiz bir toplum olabildiysek bugün ve her geçen gün geleceğimizde seçimler yapabiliyorsak özgürce ve kimselere muhtaç olmadan omuzlarımız dik bir şekilde, belirleyebiliyorsak bizi yöneten kişileri unutmayalım ki bu bir özgürlük şarkısıdır. Özgürlük cumhuriyettir.

Özgürlük nedir bilir misiniz? Özgürlük hava gibidir, su gibidir ve özgür olamadığımız her saniyeyi içimizde bir boşa geçirilmiş an olarak sayabiliriz. Okumak çok önemlidir ve eğitim almak, eğitim görmek, eğitim vermek, eğitim her kaleminde hayatımızın her köşesinde karşımıza çıkacaktır. Eğitim alan biri önüne hedefler koyarken bir şekilde ulaşacağı hedeflere yollar oluşturur. Gözlemler yapar, hayatı ve onun içindeki bilgiyi edinir. İnsanlar bilgi edinmenin doğal hakkı ile yaşarlar. Bilgi cumhuriyettir.

Okula her başlayan genç ailesi ile beraber eğitim alabileceği kurumlara karar verebiliyor ve kendini geliştirmek istediği alanı seçebiliyorsa bu bir insanın hayatı ve geleceğini seçebildiğindendir. Bir kişi eğitim ile hayatını devam ettirir ve öğrenir, öğrenmelidir ve hayatında ona öğretilecek dersleri almalıdır. Bir kitabı okuduğumuzda yada bir işimize başlarken neler düşünebildiğimize karar verebiliyorsak ve kitaplarını okuyabileceğimiz kişileri seçebiliyorsak bu bir seçimin göstergesidir. Kişilik ve özgürce seçebilme hakkı cumhuriyettir.

Mustafa Kemal ATATÜRK boşuna okumaz binlerce kitabı ve boşuna sandıkların içine mermilerin yerine kitaplarını koydurtmamıştır. En büyük medeniyetimizin bilginin yolundan geçtiğini o lider görmeseydi eğer bizler şu an ne cumhuriyeti görebilir ne de yaşayabilirdik. Kadınımızın tarihten bugüne eski Türk toplumlarında bile yönetimde söz sahibi olduğunu düşünürsek bizlerin daha en başından bu eşitliği aklımıza ve kalbimize yazdığımız anlaşılacaktır. Özgürlük bir hayatın başka hayatları rahatsız etmeden düşüncelerini ve düşünüşlerini aktarmasıdır. Eşitlik cumhuriyettir.

Biz Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u alırken başarılar elde edeceğini düşündüğü ve planlarını bu şekilde incelikle tasarladığı bir toplumun evlatlarıyız. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u aldığında hiç bir şekilde düşünülmemiş bir fikir ile yola çıkmış ve gemilerini karadan yürütmüştür. Bu dahi fikir aslında biraz olsun bizlere düşüncenin önünde hiç bir engelin duramayacağını kanıtlar niteliktedir. Düşünce ve düşünebilmenin sınırları yoktur. Düşüncedir cumhuriyet.

Stratejiler çok önemlidir ve tarihte büyük roller oynamıştır. Bir strateji ve plan hayatı değiştirebilir ve tarihi oluşturabilir. Bugün seçimlerimizi yapabiliyor ve bizleri yöneten irademizi seçebilir durumdaysak bunu borçlu olduğumuz tek şey vardır ki o da fikirlerimizin, düşüncelerimizin bizlerin yaşayışında etkin rol oynayışıdır. Fikirler sizlere stratejileri getirir. Stratejiler fikirlerden doğar ve tarihe bakıldığında ismini altın harfler ile kazıyan tüm insanların iyi bir stratejisi olduğunu gözlemleriz. Cumhuriyet aynı zamanda bir yaşam stratejisidir ve yaşam düşünüşüdür. Cumhuriyeti anlamak için öncelikle bir stratejinin ne kadar güçlü bir şekilde çizilmiş olmasını anlamak gereklidir. Stratejidir cumhuriyet.

Bugün bir şeyin daha yıl dönümüdür, bu da yazılarımı sizlere ulaştırmak için yazmayı düşündüğüm ve sitemi hayata geçirdiğim tarihi işaret eder. Bir düşünen beynin zamana yazdığı küçük notlardır bu aslında ve küçük hayat çıkarımlarıdır. Bu ana dek bir yılda 282 yazımı yayınlandım. Cumhuriyet hayattır. Hayat cumhuriyettir. 2021 Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Erol SÖĞÜT


Yorumlar

  1. Cumhuriyetimizin hava su ne kadar degerliyse yaşamımızda .. o kadar degerli olduğunu pek güzel örneklerle vurgulamışsın .. sitenin de doğumgünü bugün nice binlerce yazılarını okumak zenginlesmek umuduyla kutlarim cömertliğine paylaşımına minnettarim SEVGİ VE IŞIKLA KALIN.. turgay

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Değerli yorumun ve beğenin için teşekkür ediyorum Turgay abim. Çok çok çok teşekkürler. :)

      Sil

Yorum Gönder

Sadece yazılarla ilgili mesajlar yayınlanabilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ülkemiz ve Yol Haritalarımız

Teknoloji Vadisi II

İş Süreçleri & İş Yaşamı XLII - Stratejistler ve Gelecek Döngüler