Öne Çıkan Yayın

İş Süreçleri & İş Yaşamı XI - Hukuki Metinler

 Sözleşme hükümleri personellerin korunması açısından çok önem taşımaktadır. Sözleşmeler ile büyük her iki tarafta belirli sorumluluklar altına girerler. Bu sözleşmeler hukukun caydırıcı gücü ile korunur vaziyete gelmiştir. Her bir sözleşme içerisinde kesin hükümler ile taraflara imzalatılır ve tarafların sorumlulukları bu sözleşmelerde güven altına alınır. Hukuki boyutta düşündüğümüz zaman her işin bir pratik yolu yanında zorlayıcı bir aşaması da bulunmaktadır. Güncel tutumlar ve güncel olaylara yaklaşımlarda hukuk insanı güvence altına almayı kolaylaştırır. Yeni oluşumlar bu hukuki serüvenin oluşumlarını güncellese bile eski bir şekilde güvenceye alınmış olarak yer alır. İlk gün imzaladığınız metinlerden ömrünüz boyunca sorumlu tutulursunuz. Hukuki metinler daha çok tarafların çıkarımlarını korumak ve legal olarak iş süreçlerine zarar gelmemesi adına sabit kılınır. Yenilenen bir hukuk metni geçerliliğini sürdürürken eski hukuki metinlerde mevcudiyetini devam ettirmektedir. "Veri

Bir Kahve mi İçsek?

  Bugün uyandım, kahvaltımı ettim ve günüme her zaman olduğu gibi bir kahve ile başladım. Kahve çok özeldir benim için ve kahvemi güzel bir şekilde şekerli olarak içerim. Bugün sizlerle daha sosyal bir konu olan bu kahve içme konusunu ele almak istedim.

Sosyal bir olgudur kahve içmek ve kahve her insanla içilemez. Sadece sevdiklerinle içebilirsin keyifli bir Türk kahvesini, kovalanmış zamanlarımız ardına sakladığımız küçücük bir zaman aralığıdır o an. Kahve fotoğrafları paylaşan insanlar ve kahve içen insanlar ayrıdır her zaman. Biraz nostalji severdir onlar, "Bir Türk Kahvesinin kırk yıllık hatırı vardır." sözüne inanan nazik ve kırılgan bedenlerdir.

Dünya üzerinde kahve kültürlerine baktığımızda Fransızlar oturarak ve sohbet ederek kahve içmeyi severler, Fransızlar kahvaltıları eşliğinde bu kahve içme kültürünü yansıtırken İtalyanlar kahvelerini 11'den sonra yudumlamayı tercih ederler. Kahve içilen mekanlarına "bar" denmesi de bir hayli ilginç. İtalya'da al ve git kültürü çoğalmış olacak ki bu insanlar kahvelerini alıp giderler öte yandan oturarak kahve içmek isteyenler ekstra servis ücreti öderlermiş. Almanların kahve içme saatleri pazar günü öğlen saatiymiş. Vietnam Robusta kahve çekirdeklerinin en çok üreten ülkeymiş. Kahvelerini genelde sabah tüketirlermiş bu insanlar. İspanya'da kahve hazırlanması 8 çeşide ayrılıyormuş.  Küba'da küçük kahve içecek yerler ve kafelerde içerlermiş insanlar kahvelerini. Avusturya'da Viyana başkent olarak kahve kültürünün oluşmasında önemli bir rol oynamış, Viyana'da kahve evlerinde caz müzik eşliğinde içilirmiş kahveler. Dünya üzerindeki kahve kültürlerini araştırdığımda bunlar ilgimi çeken konular oldu.

Türkiye'de kahve kültürüne baktığımızda aslında çok çeşitli kahvelerimiz mevcuttur ancak Türk kahvesinin bende oluşturduğu yer farklıdır biraz olsun ve her insanla kahve tüketimine eş değerde bakamam. Kahvenin farklı bir adı ve güzel bir yeri bulunmaktadır. Özel bir yere sahip olan bu içecek Türkiye'nin efsanevi tadı olan Türk kahvesi geleneği ile bende hoş bir anlam kazanır.

Kahve içebileceğimiz insanlarla beraber bir ömür geçirmek dileğiyle, sizlerle her geçen gün yeni bir yazı ile buluşacağım. İlerleyen dönemlerde belki birileri bu yazılarımı köşe yazısı olarak sunmak için bana teklifte bulunabilecek. İnşallah bu günleri de göreceğim. Kendinize iyi bakın ve hoşlandığınız hayatlarda yaşayın.

Erol SÖĞÜT

Twitter: https://twitter.com/erolsogut
İnstagram: https://www.instagram.com/erolsogutofficial

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İş Süreçleri & İş Yaşamı VII - Teknoloji

İş Süreçleri & İş Yaşamı VI - Motivasyon

İş Süreçleri & İş Yaşamı VIII - Planlama